Tablica Ofiar II Wojny Światowej na cmentarzu w Osinach

Ważnym wydarzeniem dla mieszkańców osińskiej Parafii Ducha Świętego w Dniu Święta Zmarłych było odsłonięcie i poświęcenie zabudowanej na cmentarzu w Osinach Tablicy upamiętniającej nazwiska osób poległych i zaginionych podczas II Wojny Światowej oraz osób tragicznie zmarłych tuż po wojnie.

Tablica pamiątkowa powstała z inicjatywy ks. proboszcza Grzegorza Gwóźdź i rady sołeckiej Osin, którzy wzorem sąsiednich parafii postanowili zbudować na cmentarzu w Osinach podobną tablicę upamiętniającą osoby z Osin tragicznie poległe i zaginione na różnych polach bitewnych świata w latach tej okrutnej wojny, a także osób które tragicznie zginęły tuż po wojnie w wyniku różnych tragicznych zdarzeń. Dużą pomocą w tworzeniu listy osób umieszczonych na tablicy były zebrane wcześniej informacje przez pana Leona Koczego z Gorzyczek i pana Ryszarda Michalskiego z Osin. Tablicę umieszczoną przed cmentarnym krzyżem wykonał z granitu pan Stanisław Wycisk - parafianin z Osin. Na tablicy są umieszczone nazwiska 25 osób z Osin poległych i zaginionych na wojnie, oraz 6 nazwisk osób z Osin, które zginęły tuż po wojnie. Mimo starań i dociekań nie ma pewności czy na tablicy zostały umieszczone wszystkie osoby pochodzące z Osin. „Niech Dobry i Miłosierny Bóg da im wszystkim Wieczne odpoczywanie a Światłość Wieczna niech im Świeci na Wieki Wieków - Amen". Za pośrednictwem Naszej strony pragniemy serdecznie podziękować wszystkim ofiarodawcą wspomagającym budowę Tablicy oraz wszystkim tym, którzy bezinteresownie pomogli zrealizować ten cel.

Pochylając się nad grobami naszych bliskich z zadumą wpatrzeni w płomień zniczy zastanawiamy się nad naszym życiem i coraz bardziej pędzącym światem, który daje niewiele czasu na zrozumienie drugiego człowieka i często zapominamy, że trzeba „śpieszyć się nam przebaczać i pokochać ludzi, gdyż tak prędko od nas odchodzą". Osiński cmentarz został wybudowany przez parafian za kadencji śp. ks proboszcza. Zenona Szczęsnego w 1990 roku, a pierwszą osobą na nim pochowaną jest śp. Paweł Solich zmarły w wieku 66 lat 24 listopada 1990 roku. Obecnie na osińskim cmentarzu istnieje blisko 200 mogił śp. Zmarłych parafian z Osin.

Opracowanie: Henryk Tomala

Polub Nas na Facebooku