Osińskie Towarzystwo Sportowe w Osinach

U podstaw powołania Osińskiego Towarzystwa Sportowego, (zwanego dalej OTS ) leży zamiar propagowania sportu wśród dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców naszego sołectwa. Zasadniczym celem działalności sportowej OTS-u jest uprawianie sportu celem poprawy naszej kondycji fizycznej, zdrowia i samopoczucia, a także oderwania naszej młodzieży od telewizora i komputera. Członkiem OTS może zostać każda osoba z terenu naszej gminy bez względu na wiek i płeć, która w pełni popiera ideę OTS-u wyrażoną w deklaracji programowej.

Szybko postępujące przemiany gospodarcze i cywilizacyjne naszego kraju niosą ze sobą wiele sytuacji stresujących i patologicznych. Zdrowie jest zależne od naszej kondycji fizycznej i psychicznej. Uprawianie sportu w szerokim tego słowa znaczeniu jest szansą na walkę z wszystkimi zagrożeniami dla naszego zdrowia. Wypełniony sportem wolny czas uodporni nas na stres, oddali od alkoholu, papierosów i narkotyków. Utworzenie OTS w Osinach ma także na celu integrację mieszkańców naszego sołectwa w duchu zdrowej rywalizacji i sportowej walki na organizowanych zawodach sportowych, turniejach, rajdach turystycznych oraz innych imprezach rekreacyjno-wypoczynkowych.

Powołanie do działalności czterech sekcji sportowych (piłka nożna, tenis stołowy, cykliści i siatkówka), przy dużym zaangażowaniu mieszkańców stało się zalążkiem dla utworzenia klubu sportowego w Osinach i nawiązaniem ścisłej współpracy z klubem sportowym „Czarnych Gorzyce". Współpraca ta polega na wspólnej pracy treningowej, wspólnym organizowaniu zawodów sportowych, rozgrywania meczy sparingowych, wspólnych rajdów rowerowych, a także innych imprez propagujących sport turystykę i rekreację.

OTS prowadzi działalność sportową, turystyczną i rekreacyjną pod patronatem Rady sołeckiej Osin, która bierze na siebie obowiązek pomocy w wszelkiej jego działalności. Działalność sportową pragniemy realizować w oparciu o doświadczone kluby sportowe z terenu naszej gminy, z którymi pragniemy nawiązać ścisłą współpracę pozwalającą na nasze czynne uczestnictwo w turniejach i towarzyskich zawodach sportowych.

Opracowanie: Henryk Tomala

 

XII Turniej Skata o Puchar Sołtysa Osin

Po raz dwunasty został rozegrany Turniej skata sportowego organizowany co rocznie przez sołtysa Osin w Świetlicy wiejskiej w Osinach. Do 2013 roku turnieje skata były organizowane w salce katechetycznej przy domu parafialnym w Osinach. Z roku na rok zmniejsza się niestety liczba uczestników tej kiedyś bardzo popularnej na Śląsku tradycyjnej gry towarzyskiej dającej w swoim wymiarze wiele emocji, która mimo wielu kontrowersji budzonych podczas rozgrywek zbliżała i jednoczyła grających w jedną wspólną rodzinę śląską.
 Turniej 2017r. został rozegrany w dniu 31 marca. Grano przy 5 stolikach w pięknie na ten cel przygotowanej przez kierownictwo świetlicy sali głównej. Po długiej i zaciętej walce zwycięzcą został  pan Piotr Mężyk, któremu sołtys wręczył zwycięski puchar. Drugie miejsce zajął Józef Omyła, trzecie pan Alojzy Huwer. Bardzo lubię kibicować zawodnikom uczestniczącym w turnieju.
    Zawsze można tam usłyszeć zapominane już obecnie zwroty i odzywki padające po śląsku
świadczące też o bogactwie słownym naszej śląskiej gwary. Wręczając okolicznościowe Dyplomy
uczestnictwa w grze, sołtys Tomala serdecznie dziękuje uczestnikom Turnieju za przyjęcie zaproszenia do corocznych rozgrywek, zaprasza jednocześnie do udziału w przyszło rocznym Turnieju. Podkreśla wielką wagę utrzymania tej kiedyś, a  i obecnie ogromnie ważnej dla nas  „hanysów” tradycji śląskiej.

 

XI Turniej  Tenisa Stołowego o Puchar Sołtysa Osin.

Zgodnie z zaplanowanym terminem w dniu 26 stycznia 2017r. odbył się jak co roku kolejny turniej tenisa stołowego organizowany przez Sołtysa Osin już po raz jedenasty.
Turniej cieszy się dużym uznaniem i popularnością wśród wielu chętnych amatorów tej dyscypliny sportu. W tym roku zawodnicy uczestniczyli w Turnieju bez kryterium wiekowego. Młodzież i seniorzy walczyli w równorzędnych rozgrywkach turniejowych, liczył się tylko wygrany mecz i 
i związana z tym  ilość zdobytych punktów. Sędzią głównym rozgrywek był uznany działacz    sportowy tej dyscypliny sportu pan Jan Suchy z Bełsznicy. Walka o puchar rozgrywała się na bardzo wysokim poziomie, to też spowodowało decyzję wyłaniającą dwa pierwsze miejsca, które uhonorowano dwoma pucharami. Zwycięzcami zostali Kamil Smołka i Dawid Stużyński.
Drugiego miejsca nie przyznano. Trzecie miejsce zajął Kamil Chomiak, a czwarte senior Zenek Swoboda z Osin. Świetlica w Osinach przygotowała na tą okoliczność Dyplomy uczestnictwa w Turnieju. Organizatorzy  Turnieju posiadającego już wieloletnią tradycję, serdecznie dziękują uczestnikom za zaangażowanie sportowe i zapraszają wszystkich amatorów tego sportu do udziału w XII przyszło rocznym Turnieju.

 

 

Gminny Turniej Skata w Osinach.


W piątek 29 kwietnia 2016r. w Świetlicy wiejskiej w Osinach  rozegrano XI Gminny Turniej Skata o Puchar Sołtysa Osin.
Uczestnikami Turnieju jak co roku byli „Wielcy” amatorzy tego tradycyjnego Śląskiego Szkata sportowego, gdzie fani tej gry karcianej kiedyś grali w każdej wolnej chwili. Grali w drodze do pracy w pociągach i autobusach, na przystankach  kolejowy – na stojąco i siedząco. Grało się często na spotkaniach rodzinnych i towarzyskich. Umiejętność gry w skata nobilitowała gracza do doborowego towarzystwa śląskiego. Nie było odważnego, który by się przyznał do tego, że nie poradzi grać w karty, chyba ,że mioł innego „Ptoka”, czyli gołębie, pszczoły, zegrodka, chodził na ryby, albo groł na roztomaitych instrumentach,ale to tylko niewiele go usprawiedliwiało od tego, jako że nie grał w skata.
  Tak. Tak było jeszcze niedawno temu. Wielu z nas dąży do tego, żeby te odchodzące w niepamięć stare tradycje śląskie wciąż nas cieszyły i jednoczyły.
 Trudno jest oddać, raz miły i ciepły, a raz bardzo głośny i gorący klimat rozgrywek, kiedy ta pierońsko karta nie idzie. To może być tylko wyrażone naszym „piyknym jynzykym ślońskim”. Rozgrywki turniejowe wraz z ich punktacją, jak co roku prowadził Jerzy Mozes z Uchylska.
 Puchar Sołtysa Osin wywalczył pan Piotr Mika 1975 punktów.
 Sołtys Osin wręczając zwycięzcy Puchar, wręczył również okolicznościowe Dyplomy za zajęcie czołowych miejsc w XI Turnieju Szkata w Osinach. Zwycięzcami kolejnych czołowych miejsc są panowie:

II miejsce – 1711 pn. pan Zygmunt Jędrysik.
III miejsce – 1684 pn. pan Paweł Helczyk.
IV miejsce – 1648 pn. pan Antoni Kuczera.
V miejsce -  1450 pn. pan Alojzy Czyż.
W imieniu sołectwa Osiny pragnę serdecznie podziękować wszystkim tak licznym uczestnikom Turnieju, życząc wszystkim szkaciożom dobrej karty w kolejnych rozgrywkach gminnych. Osobne podziękowania za duży wkład organizacyjny składam dla  pracowników świetlicy na ręce  jej kierownika - pani Izy Szostek.
 Dołączam zdjęcia z przebiegu Turnieju.

 Sołtys Tomala z Osin

 

 

 

 

   IX  Turniej skata sportowego w Osinach rozgrywanego w ramach  turniejowych    
               Gminy Gorzyce o puchar sołtysa poszczególnego sołectwa.

 

         Turniej odbył się 17 stycznia 2009r w sobotę  w odpowiednio przygotowanej 
         salce  katechetycznej Domu parafialnego w Osinach.  Wzięło w nim  udział 18 
         zawodników Gminy Gorzyce.
        Rozpoczęty podaniem kawy  i krótką przerwą  na posiłek przygotowany przez 
        członkinie KGW Osiny, po ciężkich zmaganiach zakończył się o godz. 20,00.
        Po podliczeniu zebranych przez zawodników  punktów,  zwycięzcą Pucharu 
        sołtysa Osin został pan Adam Juraszek zdobywając 3937 punktów.
        Kolejne miejsca zdobyli :
       
        2 - Kruczek Jan – 3457 punktów,
        3 - Henryk Karwat – 3131 punkty,
        4 - Ryszard Zgrzędek – 3093 punkty,

Pozostałym zawodnikom „kara nie szła” i zajęli dalsze gorzej punktowane miejsca.
 Uczestnicy turnieju serdecznie dziękują członkinią KGW, panią Marii Szczęch  i    Krystynie Tomala oraz sołtysowi  za jak co roczną dobrą organizację i przygotowanie kolejnego Turnieju Skata w Osinach.

Zobacz fotogalerię

zobacz więcej

 

Polub Nas na Facebooku