Osińskie KGW na XV Przeglądzie Palm w Turzy Śl.

Data dodania: 2018-04-28

Osińskie Koło Gospodyń zawsze czynnie uczestniczy w obchodach Niedzieli Palmowej. Wszystko co wiąże się z wykonywaniem tradycyjnych palm ma swój wielowiekowy rytuał i przeznaczenie.

 Już pod koniec zimy zbierane są najbardziej rozwinięte pędy kilku gatunków bzu, wierzby, brzozy, leszczyny, wiśni i jabłoni, oraz innych krzewin których nazwę znają tylko najstarsze członkinie koła i próżno by tych nazw szukać w albumach botanicznych, one po prostu istnieją w tradycji ludowej przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Zebrane z mozołem gałązki i młode pędy  wędrują do wiadra z wodą gdzie w ciepłym widnym miejscu szybko rozwijają liście i pąki kwiatowe, dojrzewając do Niedzieli Palmowej.  Zazwyczaj w ostatnich latach Osinianki wykonują 2 palmy. Jedna jest przeznaczona do naszego kościoła, gdzie jest niesiona w procesji przez seniorki Koła i palma ta uczestniczy w wszystkich Mszach Św. odprawianych w Niedzielę Palmową. Z drugą palmą delegacja KGW reprezentuje Osiny, z roku na rok w innym kościele naszej gminy.
  W tym roku organizacja Przeglądu Palm przypadła paniom z KGW w Turzy Śl. 
Pogoda dopisała i chociaż było chłodno w utworzonym korowodzie palmowym widać było wiele uśmiechów radości i zadowolenia z uczestnictwa w tej niezwykle barwnej wiosennej procesji. Ciekawi mnie fakt ile z opalonych w Wielką Sobotę palm wykonano tradycyjnych krzyżyków i zabezpieczono nimi naroża pól  strzegących uprawy przed działaniem Złego?
                                                                                  TH uczestnik Św. Palm.
                                                                      

Polub Nas na Facebooku