Tradycyjne Obchody Św. Niepodległości w Osinach.

Data dodania: 2017-11-17

Od Mszy Św. za Ojczyznę odprawioną 11 listopada 2013 roku w osińskim kościele w intencji dziękczynnej za Wolną i Niepodległą Ojczyznę, rozpoczęto w Osinach co roczne obchodzenie Święta Niepodległości Polski.

Tego roczne  obchody po raz pierwszy odbyły się bez udziału drużyny harcerskiej, która jest obecnie w stanie reorganizacji. Mszę Św. odprawił ojciec Kalikst z Zakonu Braci Franciszkanów w Panewnikach, pełniący obecnie posługę kapłańską w czeskim Boguminie. Msza Św. w asyście Pocztów sztandarowych kolejarzy, górników i młodzieży z podniesionymi wysoko naszymi flagami narodowymi, oraz z paniami z KGW ubranych w piękne stroje ludowe, rozpoczęta została uroczystym odśpiewaniem tradycyjnej w takich uroczystościach „Bogurodzicy”
   W okolicznościowym kazaniu ks. ojciec Kalikst w wielu przypowieściach w sposób niezwykle uczuciowy i wrażliwy przedstawił wiele przykładów poświęcenia naszych rodaków w walce, o Niepodległą Polskę, niejednokrotnie poświęcających w jej obronie swoje młode życie. Mottem kaznodziei było bliskie nam hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Hasło to w jego wymiarze uzmysłowiło nam jak wielką wartością jest Wolna, Niepodległa, Matka Ojczyzna.
 Po skończonej Mszy Św. duża część jej uczestników prowadzona przez ks. proboszcza Grzegorza  z udziałem chorągwi niesionych przez młodzież udała się w korowodzie na osiński cmentarz. Pod Tablicą Pamięci osób poległych i zaginionych w II wojnie Światowej odmówiono modlitwy za zmarłych i uroczyście zapalono kilka zniczy, czcząc i upamiętniając ofiary II Wojny Światowej.

(TH). Sołtys.

Polub Nas na Facebooku