XII Turniej Skata o Puchar Sołtysa Osin

Data dodania: 2017-03-26

Po raz dwunasty został rozegrany Turniej skata sportowego organizowany co rocznie przez sołtysa Osin w Świetlicy wiejskiej w Osinach.

Do 2013 roku turnieje skata były organizowane w salce katechetycznej przy domu parafialnym w Osinach. Z roku na rok zmniejsza się niestety liczba uczestników tej kiedyś bardzo popularnej na Śląsku tradycyjnej gry towarzyskiej dającej w swoim wymiarze wiele emocji, która mimo wielu kontrowersji budzonych podczas rozgrywek zbliżała i jednoczyła grających w jedną wspólną rodzinę śląską.
 Turniej 2017r. został rozegrany w dniu 31 marca. Grano przy 5 stolikach w pięknie na ten cel przygotowanej przez kierownictwo świetlicy sali głównej. Po długiej i zaciętej walce zwycięzcą został  pan Piotr Mężyk, któremu sołtys wręczył zwycięski puchar. Drugie miejsce zajął Józef Omyła, trzecie pan Alojzy Huwer. Bardzo lubię kibicować zawodnikom uczestniczącym w turnieju.
    Zawsze można tam usłyszeć zapominane już obecnie zwroty i odzywki padające po śląsku
świadczące też o bogactwie słownym naszej śląskiej gwary. Wręczając okolicznościowe Dyplomy
uczestnictwa w grze, sołtys Tomala serdecznie dziękuje uczestnikom Turnieju za przyjęcie zaproszenia do corocznych rozgrywek, zaprasza jednocześnie do udziału w przyszło rocznym Turnieju. Podkreśla wielką wagę utrzymania tej kiedyś, a  i obecnie ogromnie ważnej dla nas  „hanysów” tradycji śląskiej.