Gminny Turniej Skata w Osinach.

Data dodania: 2016-05-03

W piątek 29 kwietnia 2016r. w Świetlicy wiejskiej w Osinach  rozegrano XI Gminny Turniej Skata o Puchar Sołtysa Osin.

Uczestnikami Turnieju jak co roku byli „Wielcy” amatorzy tego tradycyjnego Śląskiego Szkata sportowego, gdzie fani tej gry karcianej kiedyś grali w każdej wolnej chwili. Grali w drodze do pracy w pociągach i autobusach, na przystankach  kolejowy – na stojąco i siedząco. Grało się często na spotkaniach rodzinnych i towarzyskich. Umiejętność gry w skata nobilitowała gracza do doborowego towarzystwa śląskiego. Nie było odważnego, który by się przyznał do tego, że nie poradzi grać w karty, chyba ,że mioł innego „Ptoka”, czyli gołębie, pszczoły, zegrodka, chodził na ryby, albo groł na roztomaitych instrumentach,ale to tylko niewiele go usprawiedliwiało od tego, jako że nie grał w skata.
  Tak. Tak było jeszcze niedawno temu. Wielu z nas dąży do tego, żeby te odchodzące w niepamięć stare tradycje śląskie wciąż nas cieszyły i jednoczyły.
 Trudno jest oddać, raz miły i ciepły, a raz bardzo głośny i gorący klimat rozgrywek, kiedy ta pierońsko karta nie idzie. To może być tylko wyrażone naszym „piyknym jynzykym ślońskim”. Rozgrywki turniejowe wraz z ich punktacją, jak co roku prowadził Jerzy Mozes z Uchylska.
 Puchar Sołtysa Osin wywalczył pan Piotr Mika 1975 punktów.
 Sołtys Osin wręczając zwycięzcy Puchar, wręczył również okolicznościowe Dyplomy za zajęcie czołowych miejsc w XI Turnieju Szkata w Osinach. Zwycięzcami kolejnych czołowych miejsc są panowie:

II miejsce – 1711 pn. pan Zygmunt Jędrysik.
III miejsce – 1684 pn. pan Paweł Helczyk.
IV miejsce – 1648 pn. pan Antoni Kuczera.
V miejsce -  1450 pn. pan Alojzy Czyż.
W imieniu sołectwa Osiny pragnę serdecznie podziękować wszystkim tak licznym uczestnikom Turnieju, życząc wszystkim szkaciożom dobrej karty w kolejnych rozgrywkach gminnych. Osobne podziękowania za duży wkład organizacyjny składam dla  pracowników świetlicy na ręce  jej kierownika - pani Izy Szostek.
 Dołączam zdjęcia z przebiegu Turnieju.

 Sołtys Tomala z Osin

 

 

 

Polub Nas na Facebooku