Narodowe Święto Niepodległości

Data dodania: 2013-11-11

Narodowe Święto Niepodległości jest to święto upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Na 123 lata Polska została wymazana z mapy Europy, licząc od momentu ostatniego rozbioru dokonanego przez Austrię, Prusy i Rosję.

Ważnym wydarzeniem dla mieszkańców Osin było zorganizowanie w naszym sołectwie po raz pierwszy, uroczystych obchodów dnia 11 listopada, uznanym  przez  nasze Państwo, jako święto Niepodległości naszej Ojczyzny.

Uroczystość rozpoczęła się na cmentarzu zapaleniem zniczy przez zastęp harcerzy z Szkoły Podstawowej w Gorzycach pod tablicą upamiętniającą osoby z Osin poległe i zaginione w II wojnie światowej.  Na prośbę sołtysa wychowawczyni III klasy SP w Gorzycach, pani Monika Paloc zorganizowała udział kilkunastu najmłodszych harcerzy, dziewczynek i chłopców  do udziału w planowanych uroczystościach, w których uczestniczyli razem ze swoimi rodzicami i opiekunami.

Zobacz fotogalerię

zobacz więcej

O godz. 10,00 w kościele pod wezwaniem Św. Ducha w Osinach rozpoczęła się  Msza Św. w intencji  Niepodległej Ojczyzny, którą odprawił ks. proboszcz Grzegorz Gwózdz. Poczty sztandarowe górników, strażaków, harcerzy i dzieci Marii,  wraz z uczestnictwem chóru „Melodia” nadał tej uroczystej Mszy Św. nastrój powagi i wzniosłości, spotęgowanej już na samym początku przez ks. G. Gwozdzia, recytacją wiersza J. Tuwima oddającej w swojej treści miłość do Ojczyzny poprzez Boga. 

Przy pochylonych sztandarach chór na rozpoczęcie Mszy wykonał piękny tradycyjny utwór chóralny „Gaude Mater Polonia”, który poprzez całe wieki czcił naszą niepodległą ojczyznę, „Matkę – Polskę”.

Kazanie wygłoszone przez ks. Grzegorza w szczególny sposób podkreślało potrzebę miłości do Boga nierozerwalnie łączącej się z miłością do swojej ojczyzny, do jej obywateli, wszystkiego co związane jest z jej niepodległym bytem wymagającym od nas patriotyzmu, to jest - poświęcenia i pracy dla jej niepodległego trwania.

Polub Nas na Facebooku