Kolejne obchody Dnia Niepodległości w Osinach.

Data dodania: 2020-12-23

Osiny 11 listopada 2020 roku.                          Trudny i nie sprzyjający wszelkim obchodom kolejnych rocznic jest obecny rok 2020, który będziemy długo pamiętać, jako czas panującej w wszystkich krajach świata pandemii „Kowid 19”.

Wydane zarządzenia ograniczające organizację spotkań okolicznościowych do niewielkiej grupy osób pogłębiają smutek powodowany tysiącami zachorowań i rosnącą ilością śmiertelnych ofiar panującej wszech obecnie zarazy, z którą walczą społeczeństwa całego świata.
 Ważne dla nas Polaków rocznicowe Święto Niepodległości, odzyskanej po wielu latach niewoli zawsze uroczyście obchodzone w wolnej Polsce i w tym trudnym czasie obchodzono w kościołach uroczystymi Mszami Św. ofiarowanymi za Wolną  Ojczyznę. U nas w Osinach jak co roku taką Mszę Św. o godz 10,00 odprawił w kościele pw. Ducha Św. w Osinach, proboszcz naszej parafii ks. Grzegorz Gwózdz.
 W wygłoszonej homilii posługując się wieloma przykładami, przedstawił  bohaterstwo rodaków poświęcających wszystko dla odzyskania wolnej i niezależnej ojczyzny. Kontynuując proboszcz zadał retoryczne pytanie, czy obecne pokolenie było by zdolne do takiego heroizmu.  
 W czasach wolnej ojczyzny, podkreślił, potrzeba nam rzetelności we wszystkim co czynimy dla wspólnego dobra, niezależnie od tego jakie miejsce w naszej ojczyznie przeznaczył dla nas Bóg, bo obecnie  to od naszej chrześcijańskiej postawy  i uczciwej pracy zależy nasza wolność i niezależność.
   Co roku po zakończonej Mszy Św. w utworzonym korowodzie z pocztami sztandarowymi harcerzy górników i kolejarzy szliśmy na nasz cmentarz, żeby pod tablicą ofiar II Wojny Światowej pochodzących z Osin złożyć kwiaty i zapalić znicze.
 W tym roku niewielka ilość osób pojechała samochodami i już bez pocztów sztandarowych ks. proboszcz zainicjował modlitwy i cząstkę różańca za poległych i zmarłych w wyniku wojennej zawieruchy. Złożono tradycyjnie kwiaty i zapalono znicze. Cieszy fakt, że wśród niewielkiej grupy na cmentarzu byli obecni ludzi młodzi zaświadczając swoją obecnością, że wartości patriotyczne są im bliskie, a wolność ojczyzny jest sprawą nadrzędną.

Dołączam zdjęcia.
                                                                                                          Sołtys H. T.   

Polub Nas na Facebooku