Parafia Ducha Świętego w Osinach buduje plac procesyjny przed kościołem.

Data dodania: 2020-12-11

Osiny 20. 10. 2020r.        Po śmierci śp. Alfreda Nowaka właściciela nie zamieszkałej posesji zlokalizowanej w bezpośrednim sąsiedztwie naszego Kościoła.

Proboszcz naszej Parafii ks. Grzegorz Gwózdz doszedł do porozumienia ze spadkobiercą - synem śp. Alfreda Nowaka mieszkającym na stale w Niemczech, o odkupie opuszczonej posesji na potrzeby parafii w Osinach. Ten dogodny i potrzebny parafii teren pozwolił po wyburzeniu starego domu i ogrodzenia na budowę obszernego placu   niezbędnego do realizację wielu ceremonii kościelnych. Stworzy też  możliwość zatrzymywania się autokarów weselnych, ale przede wszystkim pojazdów osobowych wiernych przybyłych do kościoła na Msze Św. i okolicznościowe nabożeństwa. Zapowiadany przez Wójta Gminy Gorzyce remont placu postojowego  przy Świetlicy w 2021 roku, gdzie zgodnie z projektem jest planowana budowa kanalizacji odwadniającej, a także jego brukowanie, na wiele miesięcy wykluczył by możliwość parkowania pojazdów osobowych na placu gminnym.  Planowany remont placu postojowego przy Świetlicy przyspieszył decyzję parafian, o szybkim podjęciu prac związanych z budową placu przy kościele. Z gotowego dziś placu przed kościołem wszyscy się cieszymy. Odsłania on widok na piękną nowoczesną architekturę naszego kościoła. Rozpoczyna też długoletni proces tworzenia oryginalnego centrum Osin na skrzyżowaniu trzech ulic, tworzącego wolny plac przed Kościołem. Warto tu przypomnieć o fakcie, że wybudowany społecznie plac postojowy przy Świetlicy pomagali budować swoimi maszynami tragicznie zmarli ojcowie obecnych przedsiębiorców, którzy w drugim pokoleniu ponownie wsparli parafię i sołectwo swoimi usługami. O kim tutaj wspominam wiedzą nie tylko parafianie z Osin.                                                                          
   Ks Proboszcz już wielokrotnie dziękował swoim parafianom za ich wszechstronną pomoc w realizacji tego kolejnego cieszącego wszystkich nowego obiektu bardzo potrzebnego Osinom, powstałego z jego inicjatywy i wsparcia wiernych parafii w Osinach.  Budowa tego  placu ma swoją ciągłość i tradycję, gdyż powstał on  przy pradawnym kultowym miejscu, gdzie przed wiekami na starej lipie wisiała kapliczka Matki Boskiej Częstochowskiej. Gdzie pózniej na tym miejscu stała jeszcze przed budową kościoła piękna i duża kaplica zbudowana przez naszych przodków, którą to niestety okrutna historia nam zabrała.  Tocząca się historia wokół tego od wieków czczonego miejsca miejsca unaocznia wielką aktywność  chrześcijańską i społeczną  mieszkańców Osin, którzy na przełomie dwóch wieków zbudowali własnoręcznie dużą Kaplicę (rok 1934), dom parafialny i dom katechetyczny (lata 60-te XX w.), wreszcie nowoczesny kościół wybudowany w ciągu niespełna 2 lat, (rok 1985).  Ta nie zawsze doceniana społeczność parafialna w rzetelnej ocenie ma się czym pochwalić i warto w taką społeczność inwestować i zawsze pomagać, byle nie szkodzić !

                                                                                 Cieszący się wraz z Wami Sołtys.

 

Polub Nas na Facebooku