Sołeckie świętowanie Dożynek w Osinach.

Data dodania: 2020-12-07

Jak co roku w dniu zaplanowanych wcześniej Dożynek Gminnych odbyła się w naszym kościele uroczysta niedzielna Msza św. odprawiona do Pana Boga w intencji dziękczynnej za tegoroczne plony.

Przy ograniczonym udziale wiernych  Mszę św. odprawił proboszcz naszej parafii ks. Grzegorz Gwózdz. Nie zabrakło na Mszy tradycyjnych w takich  okolicznościach pocztów sztandarowych górników i kolejarzy. W wygłoszonej homilii ks. proboszcz dziękuje rolnikom za ich mozolną pracę dającą nam wszystkim dostatek chleba, o który codziennie prosimy Pana Boga. Smutny i tragiczny jest dla wszystkich ludzi trwający obecnie czas niosący zarazę zabójczego wirusa dla milionów ludzi zarażonych i chorujących na całym świecie,    z których codziennie dziesiątki tysięcy umiera. Proboszcz w swoim kazaniu prosi wiernych o nieustającą modlitwę błagalną do Naszego Stwórcy o litościwe wybaczenie naszych przewinień i pomoc w obronie naszego życia i zdrowia przed tą straszliwą zarazą. Pozornie wszystko jest jak dawniej. Obfite plony naszej ziemi złożone u stóp ołtarza, uroczysty wystrój kościoła o który postarały się kobiety osińskiego KGW wszystko to ma sprawić normalność trwania i codzienności naszego życia. Ale tak nie jest. Po zakończeniu ceremonii mszalnej, nieliczni wierni
 milcząco opuszczają świątynię i szybko odchodzą, lub odjeżdżają do swoich domów.
Nikt się nie zatrzymuje, by porozmawiać jak zwykle ze swoimi krewnymi ,czy znajomymi Chowając głowy w maseczkach, smutni oddalają się do swoich spraw.
 Kilka dni wcześniej KGW Osiny za środki pozyskane z funduszy rządowych zakupiło 100 osobowy namiot biwakowy, który dla sprawdzenia jego funkcjonalności podlegającej gwarancji, rozłożyliśmy na polanie placu zabaw w Osinach.   
  Członkinie KGW postanowiły ograniczoną ilość osób zaprosić do swego nowego namiotu, na kawę i „kołocz”. W spotkaniu uczestniczą głównie osoby, które co rocznie są organizatorami i uczestnikami Dożynek Gminnych. Obecni są starostowie dożynek Gminnych w Osinach oraz członkowie Rady sołeckiej. Częstym gościem naszych sołeckich spotkań jest nasz ks. proboszcz Grzegorz, który i tym razem zaszczycił nas swoją krótką obecnością.
 Wymuszone zachowaniem przepisowych odległości między biesiadnikami mocno utrudniało zwyczajowe śpiewanie i opowiadanie dowcipów. Swoje ponure piętno zaraza KOWI kładzie na wszystkich poczynaniach ludzi pragnących wyrwać się z panującej smutnej rzeczywistości. Szybko zaaranżowane spotkanie dożynkowe zakończyliśmy jeszcze przed godz. 20,00 obiecując sobie, że jak tylko pokonamy zarazę to planowaną sołecką zabawę podwójnie sobie odbijemy.

Sołtys.   Osiny 30 sierpnia 2020 roku.
 

Polub Nas na Facebooku